! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 10/2019

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej si dnes zaspomíname na spisovateľa Dušana Mitanu, pozhovárame sa s minuloročnou laureátkou ceny Anasoft Litera – spisovateľkou a filozofkou Etelou Farkašovou, prozaik Juraj Červenák vám predstaví svoj nový román z detektívnej série Stein a Barbarič a okrem knižných tipov vás ešte čaká aj reedícia známeho románu z prostredia psychiatrie a dve ukážky z noviniek pre deti a mládež.
Aby som nezabudol - našim hudobným hosťom bude pesničkárka Soňa Horňáková, ktorá práve vydáva nový album V šere lesklých stromov. Príjemné počúvanie vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy
 
Dušan Mitana – Kiki a Viki 
Mnohých túto stredu zaskočila smutná správa o smrti významného slovenského prozaika Dušana Mitanu. Spomínam si, že keď som sa s ním v polovici 90. rokov zoznámil, bol o niečo mladší ako ja teraz a ja som mal úžasný pocit, že stretávam literárneho klasika. Mal som veľmi rád jeho skvelé poviedkové zbierky Psie dni, Nočné správy, novelu Patagónia a kriminálno-psychologický román Koniec hry. V 90. rokoch Dušan Mitana prechádzal obdobím ľudskej a umeleckej transformácie, o čom hovoria napr. jeho romány Hľadanie strateného autora a Návrat Krista. Pred smrťou stihol ešte dokončiť svoj najnovší román Nezvestný, ktorý nedávno odovzdal vydavateľovi. Okrem iného v ňom popisuje aj svoj dlhoročný boj s ťažkou depresiou. Naposledy sme sa videli minulý rok na odovzdávaní Ceny Panta Rhei Award za celoživotné dielo.
Dušana Mitanu by som si rád pripomenul humorne ladenou krátkou ukážkou jeho autorského čítania poviedky Kiki a Viki v jednom z bratislavských kníhkupectiev. 
 
Rozhovor s Etelou Farkašovou o Scenári 
Mojim dnešným hosťom je spisovateľka a filozofka Etela Farkašová, ktorej próza Scenár získala minulý rok prestížne ocenenie Anasoft litera, ale aj Krištáľové krídlo v kategórii publicistika a literatúra.  
Ústrednými postavami tohoto románu je starší manželský pár po sedemdesiatke – umelecká prekladateľka Katarína a prírodovedec Vojto, ktorí sa vyrovnávajú s procesom starnutia a reflektujú svoju minulosť a prítomnosť. Napr. problematický vzťah s najmladším synom.
Obaja majú vrúcny vzťah k hudbe a venujú veľa spoločného času jej počúvaniu, takže v druhom pláne tu nachádzame zaujímavé reflexie hudby ako prostriedku komunikácie a sebapoznania. Kostrou tohto bilančného počúvania je Katarínin nápad pripraviť si s predstihom hudobný „scenár“ vlastnej poslednej rozlúčky. 
Nie je to humoristické dielo – ako je teraz v móde, ale ani depresívne. Práve naopak – cítime z neho veľa pozitívnej radosti zo života.
Próza Etely Farkašovej Scenár ponúka vo veľmi prístupnej forme aj zaujímavé filozofické reflexie a plynutí a uchopení vlastného života. Čím viac sa do nej ponárame, tým viac si nás získa.
 
Z prózy Scenár nášho dnešného hosťa – pani Etely Farkašovej pre vás mám aj krátku ukážku, ktorú vám prečíta Lucia Vráblicová. Ak máte chuť výrazne spomaliť a ponoriť sa do úvah o plynutí každodennosti, ale aj vlastného života ako celku, je táto kniha určite výborným tipom. V novom vydaní vychádza spolu so súborom esejí Uvidieť hudbu a iné eseje.   
 
Vítam vás pri počúvaní druhej hodiny sobotnej Literárnej revue Rádia Slovensko, v ktorej sa dnes pozhovárame s Jurajom Červenákom o jeho najnovšom historicko-detektívnom románe zo série Stein a Barbarič, čakajú vás aj súťažné ukážky z nových kníh a na úvod tradičná trojica knižných tipov.

Dnes vám o svojich príjemných knižných prekvapeniach porozprávajú:
spisovateľ Juraj Červenák: Svetozár Olovrant - Juro Jánošík proti dračiemu rádu,
publicistka a spisovateľka Tamara Heribanová: Denisa Gura Doričová a Pavel Černák - Správa o stave duše 
a standupista Michael Szatmáry: Daniel Silva - Druhá žena.
To boli tri knižné tipy spisovateľa Juraja Červenáka, novinárky a spisovateľky Tamary Heribanovej a standupistu a komika Michaela Szatmáryho.

Juraj Červenák – Les prízrakov
A pred nami je konečne prvá knižná novinka, na ktorú som dlho tešil, pretože mám prózy Juraja Červenáka veľmi rád – od jeho fantasy sérií ako Černokňažník a Bohatier, cez historickú sériu Dobrodružstvá kapitána Báthoryho až po jeho historické detektívky z obdobia protitureckých vojen zo série Stein a Barbarič. Najnovší šiesty diel tejto série ukáže nekompromisného kapitána Steina, ale aj jeho pomocníka Jaroša v trocha inom svetle, než ako sme ich poznali doteraz.
V prvom rade Steina uvidíme v spoločnosti jeho manželky a troch detí. Ide o to, že Joachim Stein zimuje na svojom hrade Strieborná skala. Pokojné Vianoce s rodinou však zatieni potýčka so zločineckým podsvetím v neďalekom meste Trutnov. Vzápätí kapitána poprosí o pomoc bohatá šľachtičná Beatrix Zilvárová, ktorej milovaný synovec a dedič Adam zmizol počas poľovačky. Kým Stein s Jarošom zisťujú, či šlo o únos, priamo v uliciach Trutnova dôjde k brutálnej vražde váženého mešťana. Aby rozmotali záhady, ktoré sú možno prepojené, Stein s Jarošom sa musia vybrať až do strašidelného lesa v Krkonošiach a bojovať tam o holý život. Nasledujúca ukážka hovorí o tom, ako veľmi boli ľudia v stredoveku poverčiví a verili, že artefakty z tiel vrahov majú čarovnú moc. Ukážku vám prečíta Vlado Kobielsky. 

Rozhovor s Jurajom Červenákom o Lese prízrakov 
Mojim druhým hosťom v Literárnej revue je spisovateľ Juraj Červenák, ktorého som sa spýtal na jeho najnovší historicko-detektívny román Les prízrakov zo série Stein a Barbarič.

Ken KeseyPrelet nad kukučím hniezdom
Román z prostredia psychiatrického oddelenia Prelet nad kukučím hniezdom preslávila filmová adaptácia Miloša Formana v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom.
Rozprávačom je poloindián Broom Bromden, ktorý rekapituluje posledné mesiace svojho dlhodobého pobytu na psychiatrickej klinike v Oregone. Spomína na tridsaťpäťročného tuláka, profesionálneho kartára a výtržníka McMurphyho, ktorý sa na kliniku dostal pre výtržnosti. Svojou živelnosťou a chuťou žiť McMurphy rozvracia zabehnutý chod inštitúcie. A to samozrejme nezostane bez následkov. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.
Autor mal pestrú minulosť – skúmal účinky psychoaktívnych látok – LSD, psilocybínu, meskalínu a kokaínu, organizoval divoké večierky, ktorých sa zúčastňovali aj beatnici, za drogy ho odsúdili a dostal sa do väzenia, hoci sa pred tým vyhýbal trestu útekom do Mexika.

David WalliamsTatko za mrežami
Medzi dnešnými novinkami bude aj najnovšia do slovenčiny preložená kniha britského spisovateľa, herca a porotcu súťaže Británia má talent Davida Walliamsa. Opäť v nej otvára motív rodičov, ktorí svoje deti zanedbávajú či takých, ktorí v dobrej snahe urobiť to najlepšie, neraz prekračujú prípustné hranice. Najnovší Walliamsov príbeh hovorí o 12-ročnom Frankovi, jeho otcovi - automobilovom pretekárovi Gilbertovi - a neprítomnej mame Rite. Otec utrpí úraz, opustí ho manželka a musí sa postarať o svojho syna. Ústrednou témou je rodičovská láska a neláska, ale aj vydieranie a chudoba. Ide však predovšetkým o dynamický a miestami zábavný dobrodružný príbeh. Humorných situácií je však pomenej a pri čítaní som mal neraz pocit, že sa autor začína opakovať. Problémom nie je ani tak recyklovanie tém a príbehových modelov. Môžeme sa povzniesť aj nad mierne moralizátorské posolstvo, že peniaze kazia charakter a pravé hodnoty sú niekde inde. Z knihy som vybral situáciu, keď Frank prichytí svojho otca ako sedí v aute pred bankou a čaká na dvoch mafiánov, ktorí ju práve prepadávajú.

John BoyneZostaň kde si a potom odíď
A ešte na jednu zaujímavú knihu pre mládež by som vás chcel upozorniť.
Ide o reedíciu knihy britského prozaika Johna Boyna Zostaň kde si a potom odíď. Johna Boyna poznáme najmä ako autora Chlapca v pásikavom pyžame.
V tomto prípade ponúka príbeh z obdobia prvej svetovej vojny. Hlavnou postavou je malý Andy Summerfield, ktorého otec odišiel bojovať do prvej svetovej vojny, hoci svojmu synovi sľúbil pravý opak. Chlapec sa však dozvie, že otec je v špeciálnej nemocnici pre vojakov a tak sa ho odtiaľ rozhodne zachrániť. Súčasťou príbehu sú aj manželia Janáčkovci. A práve o pražskom rodákovi pánovi Janáčkovi bude nasledujúca ukážka. V preklade Aleny Redlingerovej vám ju prečíta Laco Kerata.

Toľko ukážka z knihy Johna Boyna Zostaň kde si a potom odíď. Na záver tu mám ešte vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste napísať blahoželanie k sviatku pre svojho obľúbeného autora. A tu sú niektoré vaše odpovede:

Mirka Bajusová napísala:
Vážený pán Dán,
keďže patríte medzi mojich obľúbených slovenských spisovateľov a na Vaše knihy sa vždy veľmi teším, prajem Vám aspoň toľko chuti do ďalšej tvorby, koľko má Chosé na sex, aby sa z Vašich kníh každú minútu predalo minimálne toľko kusov, koľko cigariet Edo Burger denne vyfajčí, aby ste mali vždy všetkého taký dostatok, ako Váňa tlačenky a život taký krásny ako detektívka Petra. A v neposlednom rade Vám želám, nech sa Vám darí lepšie ako rastlinkám a zvieratkám, o ktoré sa stará Kuky!

Pavol Sokol napísal:
Poprial by som Haline Pawlowskej - pre ňu narodeninové motto znie:
Svet patrí aj kyprým ženám bez ohľadu na ich vek
vravia "banánové rybičky" keď vkĺzneš do plaviek...
Dnes buchni šumivý sekt - posilní tvoj intelekt...

Ján Vrtiak napísal zdravicu Tomášovi Janovicovi, ktorý práve minulý utorok oslávil svoje 82. narodeniny.
Zasielam mu toto želanie:
Všetko dobré JANO-VIC
osemdesiat dva zdravíc,
nech Ti Tvoja veľká hlava
i naďalej rozum dáva...
Aforizmy a šplechy
priniesli Ti úspechy.

Pevné zdravie, pevné nervy
Z toho trochu do rezervy,
nech Ti "pero" stále píše
a krvný tlak nekolíše...

Dvom prvým poslucháčom posielame knižné ceny a pánovi Vrtiakovi 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei.

A ešte súťažná úloha do budúcej relácie. Ak sa chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám ukážky z akých kníh dnes v Literárnej revue postupne odzneli. Svoje odpovede posielajte na adresu [email protected] do konca budúceho týždňa a hráte o tradičné knižné a poukážkové ceny.

A to je nadnes všetko. Peknú nedeľu vám želajú Juraj Tima a Dado Nagy.

 



RTV     

← Predchádzajúci blog

Robert Bryndza: Temné hlbiny

Nasledujúci blog →

Martha Hallová Kellyová: Orgovánové dievčatá