Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Literárna revue 15/2019

Autor: Dado Nagy, 31. júla 2019
thumbnail
Rasťo Piško: Mohyla veľkého brata

Hosťom sobotnej Literárnej revue je humorista a spisovateľ Rasťo Piško autor románu Mohyla veľkého brata a zbierky humoristických próz a literárnych paródií Krátke dejiny kvasenej kapusty. Okrem toho v relácii zaznejú ukážky z kníh: Krátke dejiny kvasenej kapusty, Sklenená izba, Pizdarije, Fulmaya na rázcestí a Ako sa striasť Rozmarína.

Prajem vám krásny júlový prázdninový večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. 
Našim dnešným hosťom bude humorista a spisovateľ Rasťo Piško, ktorému tento rok vyšli až dve nové knihy. Satirický román Mohyla veľkého brata a pred niekoľkými dňami aj zbierka humoristických poviedok, patafyzických paródií a miniatúr nazvaná Stručné dejiny kvasenej kapusty. Okrem toho vás dnes čakajú knižné tipy, súťažné ukážky z nových aj starších kníh a moje obľúbené hudobné zoskupenie Postmodern Jukebox, ktoré si požičiava rôzne známe hity, aby ich potom prerobilo na svoj originálny spôsob. 
Príjemné počúvanie vám až do polnoci prajú Ivan Kovačič a Dado Nagy.   
 
V marcovej Literárnej revue sme vám ponúkli ukážku z najnovšieho románu spisovateľa a humoristu Rasťa Piška nazvaného Mohyla veľkého brata. A keďže Rasťovi nedávno vyšla aj skvelá zbierka humoristických próz Stručné dejiny kvasenej kapusty, poprosil som ho o hosťovanie v dnešnej relácii. 
Rasťov nový satirický román hovorí o zabudnutom hrobe sovietskeho vojaka, ktorý padol v druhej svetovej vojne. Túto informáciu tvorivo zužitkuje a zobchoduje skupinka drobných slovenských podvodníkov, ktorá vymyslí geniálny plán. Mohyla veľkého brata odkazuje na Iľfove a Petrovove legendárne satirické romány Zlaté teľa a Dvanásť stoličiek, ale posúva svet ziskuchtivých podvodníkov, ktorých jedinou životnou túžbou je zbohatnúť za každú cenu do súčasnosti. 
 
Keďže ukážku z románu Mohyla veľkého brata sme vám už v marci ponúkli, prejdem k najnovšej Rasťovej humoristickej poviedkovej knihe. Veľmi sa teším, že po Hawkingových Stručných dejinách času uzreli svetlo sveta aj Piškove Stručné dejiny kvasenej kapusty – zásadné dielo slovenskej patafyziky.
V 33 kratších textoch sa venujú takým zásadným otázkam ako napr. kto vynašiel kvasenú kapustu, akú úlohu zohrala v dejinách Hollywoodu elektrická práčka, Kto bol Vittorio zo Splügenu, čo vieme o dejinách kamerunského filmu, aké sú najznámejšie huby stredného francúzska alebo najzaujímavejší antickí hrdinovia súčasného Grécka. Ako by povedal klasik: „Žiadna kniha nedokáže dať toľko vedomostí človeku ako táto kniha človeku...“
A tak som Rasťa Piška poprosil, aby vám z nej prečítal dve ukážky.  
 
V tejto hodine stihneme aj tradičné knižné tipy, ktoré začne náš dnešný hosť Rasťo Piško a pokračovať v rozprávaní o svojich obľúbených knihách budú spisovateľka Etela Farkašová a prozaička Tamara Heribanová.
Etela Farkašová: Andrej BelyjStrieborný holub
 
Vítam vás pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vám ponúkneme tri súťažné a jednu nesúťažnú ukážku – dve z nich budú nové, dve staršie a na záver vás čaká vyhlásenie víťazov tradičnej mailovej súťaže. 
 
Minulý týždeň navštívil festival Pohoda významný britský spisovateľ Simon Mawer pri príležitosti slovenského vydania jeho románu Sklenená izba, ktorý bol v roku 2009 nominovaný na prestížnu Bookerovu cenu a podľa knihy nakrútili aj rovnomenný film - inšpirovaný príbehom brnenskej vily Tugendhat.
Hlavnými postavami tohto románu sú bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel, ktorí sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky. Ale to všetko iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.

Môj rozhovor so Simonom Mawerom na fetivale POHODA o románe Sklenená izba aj všeličom inom si budete môcť vypočuť v budúcej relácii. Dovtedy pre vás mám aspoň jeho pozdrav slovenským čitateľom. Dnes mám pre vás aj ukážku z Mawerovho skvelého románu Sklenená izba, ktorú vám v preklade Patrika Roľka prečíta Boris Farkaš.
 
S letným prázdninovým obdobím súvisí aj literárna tvorba chorvátskeho spisovateľa, ktorý sa po sérii kníh o chorvátskych plážach a ľuďoch, ktorí sa na nich pohybujú bohužiaľ na niekoľko rokov odmlčal. A keďže mi je za jeho príbehmi smutno, jeden by som vám rád pripomenul. 
Autora a jeho tvorbu ste v Literárnej revue mohli zaregistrovať už veľakrát – napr. ukážky z príbehov predavača kukurice Gordana, z Plážových poviedok, zo zbierok U pičku materinu, Jebi ga alebo remaku románu Starec a more nazvaného Starec Marjan a more
Názov Pizdarije melancholickej zbierky bizarných, magických, ale aj obyčajných príbehov označuje nepríjemné situácie, ktoré človeka príliš nepotešia. Majú často čudnú logiku a nepríjemné dôsledky. Ukážku zo zbierky Pizdarije vám preklade Remi Kloosa prečíta Vlado Kobielsky. 
 
K novinkám autobiografickej aj cestovateľskej literatúry patrí aj najnovšia kniha hudobníčky, herečky a majiteľky cestovnej kancelárie Doroty Nvotovej
Po divokých rokoch cestovania a sprevádzania v Himalájach sa ocitne na križovatke. Môže si vybrať medzi istotou a neistotou, medzi dobrodružstvom a rodinným životom, medzi karmicky správnym a nesprávnym rozhodnutím. A ponesie za to, samozrejme, aj následky. A spolu s ňou cestujeme z Nepálu cez Moskvu až na Slovensko. Dorota píše veľmi otvorene o mnohých výsostne súkromných záležitostiach a o tom bude aj nasledujúca ukážka, ktorú vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
 
Gonzálo Suaréz – Ako sa striasť Rozmarína 
Autorom poslednej dnešnej ukážky je španielsky prozaik, scenárista a filmový režisér Gonzálo Suaréz. Jeho poviedková kniha 13x13 vyšla v Španielsku v roku 1964 a vzbudila veľký rozruch, lebo sa úplne odlišovala od v tom čase panujúcej kritickej neorealistickej novej vlny. Bola hravá, fantastická a iracionálna. Iracionalita je tu však zobrazená maximálne racionálne. Tým, že autor zobrazuje realitu neskutočného sveta, pripomína nám bláznivosť sveta, v ktorom žijeme. Nasledujúca poviedka je však veľmi realistická a dokonca mám pocit, že podnikateľský plán, ktorý je tam opísaný, by sa dal pomerne ľahko uskutočniť. Dokonca korešponduje s galériou podvodníkov z románu Rasťa Piška Mohyla veľkého brata.  
Poviedka Gonzála Suaréza má názov Ako sa striasť Rozmarína a v preklade Vladimíra Oleríniho vám ju prečíta Ivan Letko. 
 
V minulej relácii sme sa vás pýtali na príklady kníh, ktoré odkazujú na iné knihy systémom matriošky – čiže poetikou knihy v knihe. Kde sa pátra po iných knihách, píšu sa knihy, knihy zabíjajú alebo pomáhajú a pod. 
 
A tu sú niektoré vaše odpovede:
Miroslav Špánik napísal: 
V mojom povolaní denne pracujem aj s knihami, v ktorých sa to hemží citáciami a odkazmi na iných autorov. 
V poslednom období som sa s odkazom na iné diela stretol napríklad v prvotine Stephena Chboskyho Ten, kdo stojí v koutě (alebo Charlieho malé tajomstvá, Slovart, 2012), v ktorej trefne ohodnotil Camusovo dielo Cudzinec. Či Cilla Börjlindová a Rolf Börjlind vo svojom detektívnom románe Skočný príliv (Ikar, 2013) prisúdili obeti vraždy poslednú myšlienku na román Mechanický pomaranč od Anthonyho Burgessa. Nádhernou ukážkou v našej rodine obľúbeného literárneho dielka aj s touto pridanou hodnotou je však útla knižka Roalda Dahla o nadanom detskom samoraste dievčatku Matilde. A román Veľké nádeje od Charlesa Dickensa nie je jediným v knižke spomenutým zdrojom poznávania.
 
Juraj Koritšanský napísal:
Príkladom fenoménu knihy v knihe je Eva Maliti Fraňová a próza Arianina knih - Kustódi (Slovart, 2017). Na stranách 39 a 40 rozprávačka prirovnáva svoj ľúbostný život k príbehu v románe Doktor Živago. ("...Živago bol tiež básnik, lenže bol aj lekár, keby niečo, vedel by svoju Laru vyliečiť...")
Filozofické, teologické apod. spisy či diela spomína zas Umberto Eco v knihe Meno ruže. Podobne aj Jostein Gaarder v knihe Sofiin svet – spomína diela rôznych filozofov.
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Martin Zaujec, ktorý napísal:
Za všetky by som spomenul napr. Knihu ilúzií od Paula Austera, kde univerzitný profesor píše knihu o tajuplnom filmárovi alebo Dumasov klub od Artura Pereza Reverteho, ktorý priam vychádza zo sveta antikvariátnikov zberateľov kníh a kníhkupcov. Tento motív sa často objavuje aj v románoch Umberta Eca – napr. Meno ruže alebo Pražský cintorín
 
Dnešná súťažná úloha bude opäť letne jednoduchá – napíšte nám ukážky z akých diel zazneli v dnešnej relácii. Písať môžete do 28.7.2019 na adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei
A to je nadnes z Literárnej revue všetko. O dva týždne vás čaká rozhovor s britským spisovateľom Simonom Mawerom.
 
Pekné letné dni vám prajú Ivan Kovačič a Dado Nagy.                                                                                                               
 

RTV                                                                              
 
 

Produkty