! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 4/2020

Príjemný sobotný večer, milí priatelia, vitajte pri počúvaní druhej februárovej Literárnej revue rádia Slovensko. Tento týždeň sa začal veľmi smutnou udalosťou - opustil nás vzácny a múdry človek, noblesný, a originálny spisovateľ Pavel Vilikovský. Zostali však po ňom aspoň jeho skvelé knihy. Od stredy poznáme aj tohtoročnú desiatku finalistov Ceny Anasoft litera 2020 a s jednou z finalistiek – prozaičkou a scenáristkou Alenou Sabuchovou – autorkou románu Šeptuchy sa dnes už o chvíľu pozhovárame. 
Čaká vás sedem knižných noviniek, tipy na čítanie, mailová súťaž na záver a náš hudobný hosť – čerstvý osemdesiatnik – pán Milan Lasica
Príjemné počúvanie vám prajú Michal Vojsovič a Dado Nagy.  
 
Určite si ešte spomínate na skvelý román nemeckého autora Timura Vermesa A je tu zas o tom ako sa Adolf Hitler po mnohých rokoch zrazu zobudí v súčasnom Nemecku a začne robiť kariéru. Spočiatku ako vlastný dvojník a zabávač a neskôr ako mediálna celebrita, ktorá si získava čoraz väčšiu podporu. Timur Vermes si rád uťahuje z téma, ktoré sú tabu. Narodil sa v Norimbergu nemeckej matke a maďarskému otcovi, ktorý utiekol z vlasti po potlačení maďarského povstania v roku 1956. 
V týchto dňoch vychádza druhý autorov román – HLADNÍ A SÝTI - satira o utečeneckej kríze. Opäť sa venuje veľmi aktuálnej téme a kladie jednou ranou dve otázky. Ako by Európa a Nemecko zvládlo ďalšiu utečeneckú krízu? A čo sú médiá všetko schopné urobiť v záujme vysokých čísel sledovanosti? Román sa začína v utečeneckom tábore v Afrike. Nemecko pre žiadateľov o azyl zaviedlo kvóty a celá Európa je obohnaná nepriepustnou hranicou. Na opačnej strane Sahary čakajú v utečeneckých táboroch milióny afrických utečencov. Tak dlho, že za ten čas by sa do Európy dalo dôjsť aj peši, len keby to neznamenalo istú smrť. Keď najväčší z týchto táborov navštívi nemecká celebrita, moderátorka Nadeche Hackenbuschová a vymyslí novú televíznu reality show s utečencami presúvajúcimi sa do Európy, mladý Lionel rozpozná svoju jedinečnú príležitosť. Spolu so stopäťdesiattisíc utečencami využije pozornosť televízneho publika a vydá sa na pochod do Európy. 
Kráska a utečenci lámu rekordy v sledovanosti. A kým sa televízna stanica teší zo živého programu so závratnou sledovanosťou a z miliónov z reklamy, nemeckí politici bezmocne mlčia, bagatelizujú celú situáciu a vyčkávajú. Nasledujúca ukážka hovorí o tom, ako sa robí casting novej tv show s migrantami. Režisér v Nemecku si so svojim štábom vyberá vhodných kandidátov, ktorých sníma kamera v improvizovanom štúdiu v Afrike. Ukážku z nového románu Timura Vermesa Hladní a sýti vám v preklade Svetlany Žuchovej prečíta Juraj Kemka.   
 
Mojim dnešným hosťom v Literárnej revue je spisovateľka a scenáristka Alena Sabuchová – autorka poviedkovej zbierky Zadné izby a románu Šeptuchy, ktorý získal tento týždeň nomináciu do desiatky prestížnej literárnej Ceny Anasoft litera. Dejiskom románu je Podlašie – kraj na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom, kde žijú Šeptuchy – ženy, ktoré vedia liečiť a pomáhať pomocou mágie. Hlavnou témou je však najmä dospievanie v kraji na konci sveta zahaleného do hmiel nad močiarmi. Aleny Sabuchovej som sa spýtal, čo ju zaujalo na Šeptuchách, že sa za nimi vybrala tak ďaleko až do Podlašia.
 
V dnešnej relácii by som vám rád predstavil aj dve reedície klasických diel svetovej literatúry. Tou prvou je román amerického autora Marka Twaina Dobrodružstvá Toma Sawyera a Huckleberyho Finna. Autor vytvoril dve románové postavy, ktoré sa vďaka povahovým odlišnostiam skvele dopĺňajú: Tom Sawyer – poslušný, prefíkaný, ale dobre vychovaný chlapec, je v rozpore s večným rebelom Huckleberrym Finnom, ktorý spáva v sude, vyrastá bez matky, len s otcom pijanom. Napriek tomu sa obaja rýchlo skamarátia. Hlboké rozdiely vo výchove, v predstavách o svete i v základných morálnych hodnotách o to väčšmi utužia nerozlučné priateľstvo tejto chlapčenskej dvojice, ktorej dobrodružstvá potešia mladých, aj starších čitateľov.    Mne sa tento román spája s rozhlasovou hrou, kde hral Toma Sawyera fantastický Emil Fillo. V nasledujúcej ukážke si vypočujete ako Tom Sawyer vďaka svojej prefíkanosti profitoval aj z málo optimistickej situácie, keď mu teta Polly kázala natrieť plot. Na túto scénu si spomínam dosť často. Ukážku vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Boris Farkaš.
 
Na záver prvej hodiny pre vás máme ešte dva knižné tipy. O tom, aké knihy ich v poslednom čase zaujali vám povedia: vedúca odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková a literárny vedec Michal Jareš.
 
Ešte raz vám prajem príjemný sobotný večer – začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás čakajú tri knižné tipy, päť ukážok z knižných noviniek a mailová súťaž na záver. 
Na úvod vám o svojich obľúbených knihách porozprávajú: bohemista a slovakista Lubomír Machala, slovakista a literárny kritik Peter F.´Rius Jílek a scenáristka a spisovateľka Alena Sabuchová. 
Toľko tri knižné tipy od Lubomíra Machalu, Petra F. ´Ria Jílka a Aleny Sabuchovej. 
 
Ďalšia ukážka bude opäť z reedície klasického diela svetovej literatúry, ktoré je a asi aj bude stále aktuálne. Ide o román Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Mŕtve duše. Námet získal Gogoľ od Puškina a pojem „mŕtve duše“ od vydania knihy zľudovel a používa sa dodnes. Román sa odohráva v Rusku v prvej polovici 19. storočia. Mladý obchodník Čičikov cestuje po ruskom vidieku a prehovára statkárov, aby mu predali mŕtve duše, čiže nevoľníkov, ktorí už zomreli, ale musia za nich platiť dane. Doklad o tom, že je ich vlastníkom, predloží banke, a tak si na nich môže brať finančné pôžičky. V iných krajoch si ich môže dať do zálohy a získavať na nich rôzne prostriedky. Čičikovovo počínanie však odhalia a dostáva sa do väzenia. 
V krátkom čase sa mu však podarí z väzenia dostať. Rozhodne sa, že týmto "remeslom" sa bude živiť aj naďalej, ale v inej gubernii a ešte prefíkanejšie. Počas svojej cesty sa stretáva s celou galériou statkárskych a úradníckych typov. Popri dobrodružnom a vtipnom príbehu Gogoľ kritizuje pomery v absolutistickom Rusku, prehnitosť systému, korupciu úradníkov a vplyv peňazí na charakter človeka. 
V nasledujúcej ukážke Čičikov, po tom ako sa mu večer prevrátil voz, keďže jeho sluha bol opitý, navštívi statkárku Korobočkovovú. Požiada ju o nocľah a na druhé ráno jej začne opatrne predostierať svoj obchodný plán. Ukážku z románu Nikolaja Vasilieviča Gogoľa Mŕtve duše vám v preklade Daniely Lehútovej prečítajú Judita Hansman a Daniel Fischer.    
 
Autorkou ďalšej dnešnej ukážky je americká prozaička Gina LaManna. Jej román má názov (Ne)vinné ženy – v angličtine Pretty Guilty women. 
Román sa odohráva v luxusnom kalifornskom hoteli. Počas svadby sa nájde mŕtvola muža. K vražde sa priznajú štyri ženy a každá vyhlasuje, že zločin spáchala ona. Prvou je Ginger, matka, ktorá drží pokope svoju rodinu a svadobný víkend pre ňu zďaleka nie je oddychový. Ďalšou je právnička Kate, dosť bohatá na to, aby sa vykúpila z každého hriechu. Treťou je Emily, mladá žena s tajomstvom, utápajúca sa v spomienkach a alkohole. Poslednou je udržiavaná šesťdesiatnička Lulu. Tá dúfa, že jej piate manželstvo vydrží až do smrti. Žiaľ, partnerovo správanie napovedá skôr o opaku. Každá zo žien zaťato trvá na svojej verzii, no ani jedna výpoveď celkom nesedí. Prostredníctvom policajných výsluchov sa postupne dostávame k pravde o týchto ženách, aj o zavraždenom mužovi. Ukážku z knihy (Ne)vinné ženy vám v preklade Martiny Šturcelovej prečítajú Lucia Vráblicová a Alfréd Swan. 
 
Pri detektívnom žánri ešte chvíľu zostaneme, keďže nasledujúca ukážka pochádza z 22. dielu série o detektívovi Harrym Boschovi od Michaela Connellyho. Má názov Temný plameň a Harry Bosch s detektívkou Losangelského policajného oddelenia Renée Ballardovou opäť spoločne vyšetrujú prípad, ktorý Boschovi zanechal jeho bývalý policajný mentor, muž, vďaka ktorému sa Harry stal detektívom. Ten je už po smrti, no jeho žena Boschovi po pohrebe nechá vyšetrovací spis, ktorý si jej manžel zobral so sebou, keď pred dvadsiatimi rokmi odchádzal od Losangelskej polície - nevyriešenú vraždu problematického mladíka. Harry si však začína postupne klásť otázku či si jeho učiteľ ten spis odniesol domov, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel  skôr zabezpečiť, aby tento prípad už nikto nikdy nevyšetril?
Ukážku z románu Michaela Connellyho Temný plameň vám v preklade Patricka Franka prečíta Judita Hansman. 
 
Ďalšia dnešná ukážka pochádza tentoraz zo slovenskej novinky. Ide o debutovú prózu Pavla Božíka nazvanú Cudzinec
Úspešný slovenský hudobný producent Jakub sa rozhodne v 44-och rokoch odísť zo Slovenska a začať nový život a novú prácu v Nórsku. 
Necháva za sebou stres a jedno tajomstvo. Netuší, že jeho nový život sa pretne s rodinou zo susedstva a na ďalekom severe ho po čase predsa len dostihne aj minulosť. Ukážku z románu Pavla Božíka Cudzinec, ktorá sa odohráva v Nórsku počas Helloweenu vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Na záver som si nechal ukážku z debutového románu Ivany Alexi Krásny život tučniakov. Jeho hlavá postava Miriam má dvadsaťšesť rokov a užíva si život mladej zamestnanej ženy bez záväzkov. Vrúcne, ozajstne miluje iba svoju rebelskú babičku a čudného psa, ktorý sa k nej pridal na ulici. Miriam sa rozhodne pre zmenu, lenže práve vtedy zomiera jej základná opora babi. Útechu nachádza v četovaní s náhodným neznámym. Ich čoraz osobnejší vzťah skomplikujú tučniaky, obézni domáci miláčikovia. Ukážku z prózy Krásny život tučniakov od Ivany Alexi vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.  
 
Keď som vám v minulej relácii dával mailovú súťažnú úlohu, mal som pocit, že je to veľmi ťažké a príde pravdepodobne iba zopár odpovedí. Opak však bol pravdou. Prišlo asi najviac odpovedí za posledný rok. A väčšina z nich bola dokonca správna. 
Otázka znela: 
S ktorým spisovateľom mal Lev Nikolajevič Tolstoj – autor Vojny a mieru a Anny Kareninovej vážny spor, ktorý sa takmer skončil súbojom?
A) s Antonom Pavlovičom Čechovom
B) s Fiodorom Michajlovičom Dostojevskim
C) alebo s Ivanom Sergejevičom Turgenevom. A C je aj správna odpoveď. 
 
Súviselo to do veľkej miery s Tolstého osobnostnou a duchovnou premenou. Ktorá sa do veľkej miery prelínala s jeho zdravotnými problémami a krízou stredného veku. Ku konfliktu s Turgenevom sa schyľovalo dlhodobo, Tolstoj mu začal protirečiť v banalitách – napr., že brochitída je vymyslená choroba. Ku konfliktu došlo na návšteve u spoločného priateľa, keď Tolstoj začal kritizovať Turgeneva ako vychováva svoju nemanželskú dcéru, ktorú mal so slúžkou a tvrdil, že keby bola jeho manželským dieťaťom, staral by sa o ňu inak. Turgenev vykríkol, že ak neprestane, jednu mu vrazí. Vyústilo to do výzvy na súboj, ku ktorej nakoniec nedošlo. Ale nikdy sa už spolu nestretli, ani spolu neprehovorili. Tolstoj sa neskôr ospravedlnil.  
 
Dnešná súťažná úloha znie takto: 
Mohli sa spolu osobne stretnúť anglický románopisec Charles Dickens a dánský rozprávkár Hans Christián Andersen? A ak áno, došlo vôbec k ich stretnutiu?
Svoje odpovede posielajte do konca februára ma mailovú adresu [email protected] a hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei.
 
A aby som nezabudol za správne odpovede na turgenevovskú otázku získavajú knižné ceny: Ing. Pavol Sokol, Braňo Tichý, Darina Hofereková, Tomáš Senaj, Anna Hajníková, Ľubica Šemodová
Blahoželáme, a 20 eurovú knižnú poukážku od siete Panta Rhei získava Lukáš Majerčak. Gratulujeme ešte raz.
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. O dva týždne nás v čase vysielania Literárnej revue čakajú voľby a volebné štúdio. Takže počuť sa budeme pravdepodobne až o mesiac. Peknú nedeľu vám prajú Michal Vojsovič a Dado Nagy.
 


RTV
← Predchádzajúci blog

Arpád Soltész: Sviňa

Nasledujúci blog →

Christina McDonald: Noc, keď som spadla